FAQ
ENERGOCERTYFIKATY
Pytania i odpowiedzi
Podsumowaliśmy dla Ciebie najważniejsze pytania, które klienci zadają przed zakupem świadectwa energetycznego lub wykonania audytu energetycznego budynkow.
Nie widzisz odpowiedzi na swoje pytanie?
Masz wątpliwości?
Zapraszamy do kontaktu!
Energocertyfikaty
Mikołowska 47a/12 Katowice, 40-065
Tel: 573217991 (Pon-Pt: 9:00-16:00)
Email: biuro@energocertyfikaty.com
W takiej sytuacji potrzebne jest 9 świadectw energetycznych, osobne dla każdego lokalu. Jedno świadectwo energetyczne wystarcza tylko w sytuacji gdy wynajmowany jest cały budynek w ramach jednej umowy najmu. Jeżeli umowa dotyczy mieszkania to potrzebne jest świadectwo charakterystyki energetycznej dokładnie na to mieszkanie.
Świadectwo energetyczne jest wymagane przy każdej wykonanej transakcji sprzedaży lub wynajmu domów jednorodzinnych, bliźniaczych, szeregowych, mieszkań w blokach, kamienicach lub lokali użytkowych, a także budynków. Jeżeli Pan/Pani ma swój dom/mieszkanie i w nim mieszka to świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest potrzebne.
Świadectwo charakterystyki energetycznej może zostać sporządzone przez osobę, która jest wpisana do centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków.
Posiadamy wykwalifikowaną kadrę z uprawnieniami do sporządzania świadectw energetycznych:
mgr inż. Adrian Piotrowski, nr. uprawnień: 36840
mgr inż. Łukasz Zygmunt, nr. uprawnień: 15184
Wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej można sprawdzić na Państwowej stronie pod adresem:
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem niezbędnym podczas każdej transakcji najmu lub sprzedaży nieruchomości od 28.04.2023 roku. Dokument posiada informację na temat klasy energetycznej budynku i właściwościach jego przegród zewnętrznych.
Jeśli nie posiada Pan/Pani wymaganych do podania parametrów w naszym formularzu, mogą Państwo skorzystać z kilku następujących możliwości:
- Należy przekazać Zarządcy budynku/Spółdzielni formularz danych do świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości, który możesz pobrać Tutaj.
Wypełniony formularz od zarządcy / administracji / spółdzielni załącz później podczas zamówienia na naszej stronie. Dostarczenie tego pliku zwalnia z wypełniania formularza online. - Zamów konsultacje techniczną (tę opcję możesz wybrać w naszym formularzu), podczas której audytor uzyska wszystkie wymagane dane za Ciebie.
W razie jakichkolwiek można również skontaktować się z nami, a my postaramy się Ci pomóc w każdym aspekcie wykonania świadectwa energetycznego.
Dokumenty dla Energocertyfikaty sporządzają tylko i wyłącznie osoby z uprawnieniami wpisane do wykazu w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Na każdym świadectwie energetycznym widnieje jego zarejestrowany numer oraz numer osoby uprawnionej, które można sprawdzić na rządowej stronie https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/
Tak, świadectwo charakterystyki energetycznej, które wykonujemy to w pełni legalny i zgodny z nowymi wymaganiami prawnymi dokument wymagany do przedłożenia w przypadku wynajmu bądź sprzedaży nieruchomości.
Na notariuszu ciąży obowiązek pouczenia o obowiązku przekazania świadectwa lub odnotowaniu, że strony potwierdzają, że takie świadectwo zostało przekazane. Notariusz nie weryfikuje dokumentu i tego czy jest to kopia, wydruk czy plik na pendrive, ponadto nieprzekazanie dokumentu nie jest podstawą do odmówienia sporządzenia aktu notarialnego czy stwierdzenia nieważności umowy.
Przepisy nie regulują wprost jakiego najmu dotyczy obowiązek okazania świadectwa, jednakże Ministerstwa Rozwoju i Technologii opublikowało objaśnienia, w których informują, że obowiązek tyczy się każdego najmu w tym również krótkoterminowgo.
Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku.
Świadectwo trzeba przekazać nabywcy lub najemcy w momencie gdy budynek, część budynku czy lokal będzie zbywany lub wynajmowany. Ponadto obowiązek sporządzenia i przekazania świadectwa dotyczy również zakończenia budowy, pozwolenia na użytkowanie, a także jest dokumentem wymaganym w wielu dotacjach i dofinansowaniach. Uwaga według najnowszych objaśnień ministarstwa dokument jest konieczny również w przypadku najmu krótkoterminowego.
Świadectwa charakterystyki energetycznej może sporządzać osoba z uprawnieniami wpisana do wykazu osób uprawnionych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków
Świadectwa charakterystyki energetycznej jest ustandaryzowane i jego wzór określony jest przez Ministra Inwestycji i Rozwoju. Zawiera ono szereg parametrów technicznych budynku, jego zapotrzebowanie energetyczne, adres, zdjęcie obiektu oraz dane osoby sporządzającej świadectwo.
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku / lokalu jest ważne 10 lat, chyba że, w wyniku przebudowy lub remontu, uległa zmianie charakterystyka energetyczna budynku.
Podstawowe wskaźniki zawarte w świadectwie charakterystyki energetycznej to zapotrzebowanie na energię, ale są też szzegółwe parametry techniczne budynku takie jak rodzaj, adres, data budowy, rodzaje przegród budowlanych, sposobu ogrzewania, wentylacji chłodzenia itp.
Przygotowanie świadectwa charakterystyki zajmuje nam od 12h do 24h (w dni robocze) licząc od kompletnego wypełnienia formularza on-line oraz dokonania płatności online.
Po otrzymaniu maila z potwierdzeniem zamówienia dostaniesz jeszcze jednego maila z potwierdzeniem otrzymania płatności. Świadectwa realizujemy średnio w ciągu 24h licząc od tego momentu. Dokładny maksymalny czas realizacji jest podany przy wyborze zamówienia.
Z reguły nasi audytorzy nie przyjeżdżają na wizję lokalną, jednak zdarzają się nieruchomości nietypowe, które takiej wizyty wymagają.
Zgodnie z ustawą z dnia 29.08.2014r. o charakterystyce energetycznej budynków od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo może być sporządzone w formie elektronicznej z podpisem osoby uprawnionej. Na Twoje życzenie możemy sporządzić je również w formie papierowej i wysłać na wskazany przez Ciebie adres.
W przypadku wygasającego świadectwa prosimy o wypełnienie adekwatnego formularza oraz załączenie wygasającego świadectwa. Prosimy także o opisanie czy nieruchomość przeszła istotne zmiany (takie jak np termomodernizacja) od momentu wystawienia poprzedniego świadectwa.
Wprowadzenie certyfikacji energetycznej budynków jest przewidziane przez Dyrektywę Europejską 2002/91/WE [6]. W celu realizacji Dyrektywy w Polsce, zostało znowelizowane Prawo Budowlane [7, 12] oraz wydano i znowelizowano rozporządzenia wykonawcze [8, 9, 10, 11, 13].
Nie. Mimo, że świadectwa charakterystyki energetycznej i audyty energetyczne mają wiele cech wspólnych i dotyczą zbliżonej materii, to należy podkreślić, że są to zupełnie różnie dokumenty, tworzone w innych celach i nie należy ich mylić.
Tak. Pełna nazwa to świadectwo charakterystyki energetycznej. Świadectwa te określane są również w skrócie jako „świadectwa energetyczne” lub kolokwialnie, jako „certyfikaty energetyczne” albo rzadziej „paszporty energetyczne”.
Zgodnie z Prawem Budowlanym [7, 12] świadectwo energetyczne jest wymagane w przypadku oddawania budynku do użytkowania, jak również przeniesienia własności lub wynajmu budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową. Natomiast świadectwo nie jest wymagane dla budynków ani lokali mieszkalnych istniejących, nie przewidzianych do odsprzedaży ani do wynajęcia nowemu najemcy. Należy zwrócić uwagę, że w pierwszym okresie funkcjonowania systemu certyfikacji energetycznej, świadectwa energetyczne są skutecznie egzekwowane jedynie w przypadku oddawania budynku do użytkowania.
Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza się jedynie dla budynku lub części budynku wyposażonych w instalację do ogrzewania lub chłodzenia. Wynika to z metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku uregulowanej w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (Dz.U. z 2015 r. poz. 376, z 2017 r. poz. 22, z 2019 r. poz. 1829 oraz z 2023 r. poz.697). Jeśli budynek lub część budynku nie jest wyposażona w przynajmniej jedną ze wskazanych instalacji niemożliwym jest wyznaczenie wartości wskaźników opisujących charakterystykę energetyczną budynku lub części budynku tj. wskaźników rocznego zapotrzebowania na: nieodnawialną energię pierwotną EP, energię końcową EK oraz energię użytkową EU, z uwagi na brak powierzchni o regulowanej temperaturze powietrza Af (powierzchni ogrzewanej lub chłodzonej).
W myśl art. 4 ustawy z dnia 7 października 2022 r. świadectwa charakterystyki energetycznej przekazane przed dniem wejścia w życie ustawy zachowują ważność przez okres, na jaki zostały sporządzone.
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez okres 10 lat od dnia jego sporządzenia.
Natomiast świadectwo charakterystyki energetycznej straci ważność przed upływem ww. terminu, gdy w wyniku przeprowadzonych robót budowlano-instalacyjnych uległa zmianie charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku (np. wymiana okien, wymiana źródła ciepła, docieplenie budynku).
Wybierz rodzaj nieruchomości i podaj wymagane informacje techniczne zgodne z jej stanem rzeczywistym. Po zgłoszeniu formularza dokonaj płatności on-line. Wykonanie płatności jest niezbędne do rozpoczęcia pracy nad świadectwem. Po zgłoszeniu zlecenia ocenimy kompletność przesłanych informacji i w razie potrzeby skontaktuje się z Tobą w celu ich weryfikacji. W ciągu 24h od zgłoszenia zamówienia otrzymasz gotowe do wydruku oraz podpisane przez audytora świadectwo charakterystyki energetycznej.
To bardzo proste!. Na stronie głównej w górnym prawym rogu wystarczy przejść do odpowiedniej zakładki w „FORMULARZ” w zależności od posiadanej nieruchomości wybrać odpowiednią opcję, wypełnić wszystkie dane i kliknąć „Dodaj do koszyka”
Po wypełnieniu odpowiedniego formularza, w zależności od posiadanej nieruchomości należy Kliknąć „Dodaj do koszyka”, następnie prosimy o sprawdzenie danych i kliknięcie „Zamawiam”. Dane do faktury znajdują się w ostatnim kroku przed opłaceniem zamówienia.
Od 1 kwietnia 2024 roku w Polsce wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej. Jest to istotna zmiana, która może mieć wpływ na właścicieli nieruchomości przy sprzedaży lub zakupie nieruchomości Po więcej informacji zapraszamy Tutaj
Nie. Taki obowiązek istnieje wyłącznie w przypadku sprzedaży lub najmu budynku lub jego części (lokalu), a także zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Spółdzielnia będzie zatem zobowiązana do sporządzenia certyfikatu energetycznego tylko w sytuacji, gdy będzie stroną jednej z wymienionych umów.
Przepisy nowelizacji nakładają jednak obowiązek nieodpłatnego udostępnienia dokumentów umożliwiających wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej dla części budynku (czyli np. mieszkania). Może być to zarówno certyfikat energetyczny budynku, jak również dokumentacja architektoniczna.
Nawet jeśli właściciel budynku ma wszelkie wymagane uprawnienia audytorskie, nie będzie miał możliwości wykonania certyfikatu energetycznego „na własny użytek”.
Jak określono w nowelizacji, świadectwo energetyczne budynku lub jego części „nie może być sporządzane przez właściciela lub zarządcę tego budynku lub tej części budynku oraz osobę, której przysługuje w tym budynku lub w tej części budynku spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu albo spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.”
Aby uzyskać dane potrzebne do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej, należy skompletować informacje dotyczące nieruchomości. Oto kilka głównych źródeł, z których można je pozyskać:
Dane z dokumentacji budynku: Do tych danych zaliczają się plany, rzuty oraz inne dokumenty techniczne. Mogą być one dostępne w archiwum budynku, u jego zarządcy lub u poprzedniego właściciela.
Spółdzielnia mieszkaniowa lub zarządca budynku: W przypadku budynków zarządzanych przez spółdzielnię mieszkaniową lub administratora, informacje te można uzyskać bezpośrednio od nich. Zazwyczaj dotyczą one ogólnych danych o budynku, takich jak rok budowy, typ konstrukcji, rodzaj instalacji itp.
Własne obserwacje i pomiary: Część danych można uzyskać poprzez bezpośrednią inwentaryzację i pomiary, takie jak wymiary pomieszczeń, rodzaj i stan okien, rodzaj ogrzewania, izolacji itp.
Wnioski do spółdzielni mieszkaniowej: W przypadku potrzeby uzyskania szczegółowych danych o nieruchomości, na stronie naszej firmy dostępny jest wzór wniosku o przekazanie danych nieruchomości przez spółdzielnię mieszkaniową.
Wcześniejsze świadectwa energetyczne: Jeśli budynek miał już wcześniej sporządzone świadectwo energetyczne, może ono zawierać przydatne informacje.
Zgromadzenie wymaganych danych jest kluczowe dla stworzenia dokładnego i wiarygodnego świadectwa energetycznego. Jeśli potrzebują Państwo pomocy w tym procesie, nasza firma jest do dyspozycji, oferując wsparcie i doradztwo.
Aby sprawdzić, czy posiada Pan/Pani świadectwo energetyczne dla swojej nieruchomości, można podjąć następujące kroki:
Przejrzeć dokumenty nieruchomości: Świadectwo energetyczne często jest dołączane do dokumentacji nieruchomości przy zakupie, sprzedaży lub najmie. Należy sprawdzić, czy jest ono wśród dokumentów przekazanych przez poprzedniego właściciela, zarządcę budynku, dewelopera lub notariusza.
Kontakt z zarządcą budynku lub spółdzielnią mieszkaniową: Jeśli nieruchomość jest częścią wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, można zwrócić się do zarządcy budynku lub spółdzielni o informacje dotyczące świadectwa charakterystyki energetycznej.
Centralny Rejestr Charakterystyk Energetycznych Budynków: Od dnia 28 kwietnia 2023 r., dzięki nowelizacji przepisów, jest możliwy dostęp do wykazu świadectw charakterystyki energetycznej w zakresie numeru świadectwa, adresu budynku, daty wystawienia i ważności świadectwa oraz innych danych. Można skorzystać z tego rejestru, aby sprawdzić, czy dla danego budynku zostało wydane świadectwo.
Jeśli nie uda się odnaleźć świadectwa energetycznego wśród dokumentów nieruchomości lub poprzez kontakt z zarządcą budynku, a w rejestrze nie ma informacji o świadectwie dla Państwa nieruchomości, możliwe, że nie zostało ono jeszcze sporządzone. W takiej sytuacji zachęcamy do skontaktowania się z naszą firmą w celu przygotowania aktualnego świadectwa energetycznego. Zapewniamy profesjonalne usługi i wsparcie w tym zakresie.
Tak, kamienica, podobnie jak inne budynki, musi posiadać świadectwo charakterystyczne energetyczne w przypadku sprzedaży lub najmu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, świadectwo to jest wymagane przy transakcjach sprzedaży lub wynajmu budynków, lub ich części, co obejmuje również kamienice.
Jednakże istnieją pewne wyjątki od tej zasady. Na przykład, budynki podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami są zwolnione z obowiązku posiadania świadectwa energetycznego. W związku z tym, jeśli kamienica jest uznana za zabytek, może być zwolniona z tego obowiązku.
Kluczowe jest, aby właściciele i zarządcy kamienic byli świadomi tych wymogów i zapewnili odpowiednie świadectwo energetyczne w odpowiednich sytuacjach. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z nami, abyśmy mogli pomóc w spełnieniu wymogów prawnych związanych ze świadectwami energetycznymi.
Świadectwo energetyczne – kiedy jest wymagane?
Przejdźmy zatem do przepisów, zaczynając od podstawowej kwestii – w jakich sytuacjach prawo wymaga sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej?
Właściciel lub zarządca budynku lub części budynku lub osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, zapewnia sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku lub części budynku:
1. zbywanego na podstawie umowy sprzedaży;
2. zbywanego na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
3. wynajmowanego.
Art. 3 ust. 1 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków
Jak widać, obowiązek wykonania świadectwa energetycznego nie dotyczy wszystkich właścicieli nieruchomości. Będąc taką osobą i nie mając zamiaru swojego lokum sprzedawać ani wynajmować, świadectwo energetyczne nie będzie Ci potrzebne.
Jeżeli jednak zamierzasz udostępnić lokum na drodze sprzedaży lub wynajmu, wówczas sporządzenie świadectwa energetycznego i dołączenie go do zawieranej umowy będzie Twoim obowiązkiem, za którego niedopełnienie zapłacisz wysoką grzywnę – od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Posiadanie przez właściciela lokalu świadectwa energetycznego zostanie zweryfikowane przez notariusza w chwili podpisywania umowy sprzedaży. W przypadku umowy najmu, wynajmujący ma prawo do wglądu do tego dokumentu podczas podpisywania umowy z najemcą.
Posiadamy wykwalifikowaną kadrę z uprawnieniami do sporządzania świadectw energetycznych:
mgr inż. Adrian Piotrowski, nr. uprawnień: 36840
mgr inż. Łukasz Zygmunt, nr. uprawnień: 15184
Wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej można sprawdzić na Państwowej stronie pod adresem:
Poniżej znajduje się lista największych miast w Polsce, gdzie nasza firma Energocertyfikaty wykonuje świadectwa charakterystyki energetycznej, z podziałem na poszczególne województwa:
Dolnośląskie
- Wrocław
- Legnica
- Wałbrzych
- Jelenia Góra
Kujawsko-Pomorskie
- Bydgoszcz
- Toruń
- Włocławek
- Grudziądz
Lubelskie
- Lublin
- Chełm
- Zamość
- Biała Podlaska
Lubuskie
- Zielona Góra
- Gorzów Wielkopolski
Łódzkie
- Łódź
- Piotrków Trybunalski
- Pabianice
- Tomaszów Mazowiecki
Małopolskie
- Kraków
- Tarnów
- Nowy Sącz
Mazowieckie
- Warszawa
- Radom
- Płock
- Siedlce
Opolskie
- Opole
Podkarpackie
- Rzeszów
- Przemyśl
- Stalowa Wola
- Mielec
Podlaskie
- Białystok
- Suwałki
- Łomża
Pomorskie
- Gdańsk
- Gdynia
- Sopot
- Słupsk
Śląskie
- Katowice
- Częstochowa
- Sosnowiec
- Gliwice
- Zabrze
- Bytom
- Ruda Śląska
- Rybnik
- Tychy
- Dąbrowa Górnicza
- Chorzów
Świętokrzyskie
- Kielce
Warmińsko-Mazurskie
- Olsztyn
Audyt energetyczny obejmuje ocenę efektywności zastanych źródeł, zwracając uwagę na ich zużycie energii (w stosunku do wydawanej ilości światła), trwałość oraz koszty eksploatacji.
Od 1 października 2016 r. w Polsce istnieje ustawowy obowiązek cyklicznego wykonywania audytu energetycznego dużego przedsiębiorstwa – raz na cztery lata. Rok 2025 to czas, kiedy ponownie należy wykonać audyt i złożyć zawiadomienie do Urzędu Regulacji Energetyki.
Cena audytu energetycznego Czyste Powietrze wynosi zwykle od ok. 1200 zł do 2.500 zł. Wszystko zależy od wielkości budynku, kompletności dokumentacji dotyczącej obiektu czy zakresu planowanych zmian.
Pełny audyt energetyczny budynku trwa zwykle od 1 do 2 tygodni. Na poszczególne etapy audytu przeznacza się mniej więcej taki czas: Zbieranie danych i analiza dokumentacji – 1-2 dni. Badanie budynku i instalacji – 1-3 dni.
Nie. Audytu energetycznego legalnie nie wolno wykonywać bez fizycznej obecności audytora w budynku
Niezależnie od poziomu wsparcia (części programu „Czyste Powietrze”), można uzyskać dofinansowanie do 100% kosztów netto audytu, ale nie więcej niż 1200 zł, pod warunkiem: sporządzenia dokumentu podsumowującego audyt energetyczny na obowiązującym w ramach programu „Czyste Powietrze” wzorze
Kara za brak świadectwa charakterystyki energetycznej ma wynosić 5 tys. złotych, jednak grzywna ustalana będzie każdorazowo indywidualnie przez notariusza podczas sporządzania aktu notarialnego. Karę grzywny za brak świadectwa energetycznego może nałożyć nie tylko nadzór budowlany i sąd, ale również gmina lub policja
Zwolniony z obowiązku jest przedsiębiorca, który posiada: system zarządzania energią określony w Polskiej Normie dotyczącej systemów zarządzania energią, wymagań i zaleceń użytkowania lub. system zarządzania środowiskowego
Średnio koszt audytu energetycznego starego domu waha się od 1200 zł do 2500 zł brutto. Inwestycja ta jednak często szybko się zwraca dzięki oszczędnościom na rachunkach za energię.
Dokumenty potrzebne do audytu finansowego obejmują faktury sprzedaży i zakupu, wyciągi bankowe, umowy, raporty kasowe, ewidencje środków trwałych, ewidencje VAT oraz wszelkie inne dokumenty potwierdzające transakcje.
W obliczeniach wykorzystuje się dane techniczne budynku, a więc wartości izolacyjne ścian, dachów i okien, dane dotyczące wentylacji i ciepłej wody, a także sprawność instalacji i źródła ciepła.
Zakres audytu energetycznego
Jego głównymi elementami jest określenie dotychczasowego zużycia energii, inspekcja obiektu pod względem stanu urządzeń, identyfikacja punktów zużycia energii, analiza wydajności urządzeń, systemów sterowania i izolacji termicznej. W końcu ocena i raport, ze wskazaniem rzeczy do poprawy.
Nowelizacja ustawy o świadectwach energetycznych
Jeszcze do niedawna obowiązek posiadania tego dokumentu obejmował tylko nieruchomości, które zostały wybudowane po 2009 roku. Wraz z nowelizacją ustawy, która weszła w życie w kwietniu 2023 roku, taki obowiązek spoczywać będzie od 2024 roku na wszystkich właścicielach
CHCESZ OTRZYMAĆ ŚWIADECTWO ONLINE?
Wypełnij krótki formularz, opłać zamówienie i otrzymaj w pełni zdalnie.